Sütten Kestikten Sonra Bebeğinize Ne Vermelisiniz ?

sebze ve meyve

  • Bebeğinizin yiyeceği yemek miktarı değişiklik gösterecektir. Bebek yaklaşık 6 aylıkken bebeğiniz fazlasını yese de günde bir kez iki çorba kaşığı yeterli olacaktır. Bir yaşına geldiğinde ise ana yemeklerde, günde üç kere birkaç çorba kaşığı tamamen yeterli olacaktır. Bebeğiniz size bu konuda rehberlik edecektir.
  • Bebekler elle yemek yiyebilecek yaşa geldiğinde, meyve, haşlanmış havuç gibi gıdalar ile onu cesaretlendirin.
  • Bebeğiniz 6 aylık olana kadar vitamin desteğine ihtiyaç duymaz. Bu süreden sonra emzirilen bebeklere A ve D vitamini içeren vitamin damlaları verilir. Emzirilmeyen ve günde bir bardaktan daha az süt içen bebeklerde bu damlalardan almalıdır.
  • Günde beş öğün meyve ve sebze vermeye çalışın (ham, kavanoz, dondurulmuş veya kurutulmuş meyve ve sebze). Bir porsiyon, bir bebeğinin kapalı avucu ile tutabileceği miktardır.
  • Ara sıra kullanıldığında kavanoz mamaları kötü değildir. Rahat, besleyici, dengelidirler, katı maddeleri ve tuz içermezler. Ama kavanoz gıdaları çok yumuşak olabilir ve bebekler daha sonra normal ve daha katı gıdalara geçmekte zorlanabilir. Taze sebze ve meyvelerle, kendi yaptığınız gıdalarla bebeğinizin büyüdüğünü görmek daha tatmin edicidir.
  • Bebeğinizi sebze diyeti ile sağlıklı şekilde büyütebilirsiniz ama yine de çok çeşitli ve farklı gıdalar aldıklarından emin olmalısınız (fasulye, bezelye, mercimek vb.). Kalsiyum için peynir, yoğurt ve süt önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s